מערך שיעור הרכב האוויר

מטרת השיעור
התלמידים יבינו שהאוויר הוא תערובת של גזים שונים, לא “משהו אחד”, ושכל רכיב משפיע אחרת על תופעות יומיומיות כמו נשימה, בעירה וניפוח.
פתיחה – שוברים את ההנחה השגויה (5 דקות)
שאלה על הלוח: “האוויר הוא חומר?”
כמעט תמיד יהיו תשובות בסגנון “לא, הוא ריק”.
כאן לא מתקנים מיד.
הדגמה קצרה:
שקית ניילון ריקה
סוגרים, לוחצים, מרגישים התנגדות
שואלים: אם זה ריק – מה דוחף לי את היד?
הרגע הזה חשוב. לא למהר להסביר. תנו להם להתווכח קצת.
הדגמה 1 – לאוויר יש נפח (5 דקות)
ציוד: בלון, בקבוק פלסטיק ריק, סיכה
מכניסים בלון לבקבוק ומנסים לנפח – לא מצליח
חור קטן בבקבוק – פתאום הבלון מתנפח
שאלות מכוונות:
מה היה בתוך הבקבוק לפני החור?
לאן הוא נעלם?
כאן נכנס הרעיון: האוויר תופס מקום, גם אם לא רואים אותו.
מעבר רעיוני קצר (2 דקות)
עכשיו כן לומר במפורש: האוויר הוא תערובת של גזים.
לא לפרט עדיין אילו. רק להדגיש: תערובת = כמה חומרים יחד.
הדגמה 2 – חמצן ובעירה (10 דקות)
ציוד: נר, צלחת, כוס זכוכית, מים
מדליקים נר
מכסים בכוס
הלהבה כבה, המים עולים
דיון:
למה הנר כבה?
למה המים עלו?
לא להגיד “נגמר החמצן” מיד.
לתת הצעות: האוויר “נגמר”, “הנר חונק”, “האש שותה משהו”.
רק אז לחבר: יש באוויר גז שמאפשר בעירה – חמצן.
מיפוי הרכב האוויר (8 דקות)
כאן כן נכנסים למספרים, אבל בזהירות.
אפשרות מומלצת:
עוגה מצוירת על הלוח או כרטיסיות
חנקן – בערך רוב העוגה
חמצן – חלק קטן יותר
שאר הגזים – פרוסה דקה
לא להעמיס אחוזים מדויקים אם זה לא נדרש. הרעיון החשוב: החמצן לא רוב האוויר, למרות שהוא הכי “מורגש” לנו.
הדגמה 3 – פחמן דו חמצני (10 דקות)
ציוד: כוס, קש, נר נמוך
נושפים דרך קש לתוך כוס
“שופכים” את האוויר מהכוס על נר
הנר כבה
זה רגע חזק, אבל כאן צריך דיוק: לא להגיד ש-CO₂ “כבד” בצורה פשטנית מדי, אלא שהוא מתנהג אחרת מהאוויר שאנחנו רגילים אליו.
שאלת עומק:
אם CO₂ מכבה אש, למה אנחנו נושפים אותו כל הזמן?
מכאן חיבור לנשימה, ולאקלים אם רוצים רמז להמשך.
פעילות קצרה לתלמידים (7 דקות)
עבודה בזוגות: כל זוג מקבל כרטיס עם תופעה:
ניפוח גלגל
נשימה
שריפה
צמח שגדל
מזגן / מזג אוויר
המשימה: איזה גז באוויר קשור לתופעה הזו, ואיך?
לא מחפשים תשובה מושלמת, אלא חיבור רעיוני.
סיכום – לא רשימת גזים (5 דקות)
במקום “האוויר מורכב מ…”, לשאול:
מה האוויר מאפשר לנו לעשות?
מה היה קורה אם היה חסר אחד המרכיבים?
אם הזמן מאפשר, שאלת אתגר: האם יש גז באוויר שאנחנו לא מרגישים בכלל, אבל בלעדיו החיים היו נעצרים?

מעבר לקישור
Scroll to Top